Pod křídly ,,Rusava“

Pondělí – letiště, úterý – letiště, středa – Rusava, ať je změna.

Na letišti v Kroměříži to bylo v pondělí i v úterý fajn, ale … s přicházejícím večerem se na nás vrhali komáři, ale jak sršni. Ne, tak velcí nebyli, ale tak otravní a bodaví.  / I když, tak mě napadá, že sršňům křivdím. Komáři mě dožrali už mockrát, sršni ani jednou a to se jim nevyhýbám, spíš je vyhledávám – pozoruju, fotím, natáčím – neútočí, nebodají, hledí si svého. Třeba jak si staví hnízdo nebo loví včely. / Tak jsem začal vymýšlet, kam se vrtnout s letadlem. A byl z toho včerejší odpolední výlet na Rusavu.

Plán byl následující.

  1. sjezdovka – příjezd od Čecheru
  2. Skalný
  3. Pardus

Realita:

  1. sjezdovka – příjezd od Čecheru
  2. Klapinov

Proč ta změna? Protože důvody … hlavně povětrnostní. Byť dole foukalo málo, tak s přibývajícími výškovými metry se to nahoře divočilo. Už létání nad sjezdovkou bylo takové, no řekněme, neučesané. Poryvy si s letadlem pohazovaly jak s hadrem. Není se co divit, však terén je členitý ažaž a co ten vítr má pak v takovém prostředí dělat.

Na sjezdovce jsem dal 2 lety. První byl jen takový – zkušební kolečko. Ještě jsem neměl (večer, po příjezdu domů jsem to napravil, snad už to bude 100% fungovat) doladěný rozběh motoru na 4 článek LiPol. Prostě se to občas při rozběhu kousne a regl se resetuje. Kromě motoru vše funguje, přistát se s tím dá. Odpojením baterky se vše uvede do normálu a zase to funguje – jen se neví jak dlouho. Další start a i opakované spouštění motoru bylo OK. První video bylo natočeno, tak sbalit a přesun na Skalný.

Už když jsme se přibližovali ke Klapinovu, tak se mi vkrádala na mysl pochybnost, zda se lopotit až na Skalný, protože vítr znatelně zesiloval. A jelikož je to z Klapinova dalších 1,5 km s nejistým výsledkem, zda by v tom větru šlo přistát a čas i den se krátil, tak jsem se rozhodl. Klapinov bude dobrá volba. Foukalo totiž údolím od Rusavy, takže start z kopce proti větru, to je fajn.

Baterka, ta 4 článková potížistka už byla z části vybitá, tak jsem sáhl po starém, původním, slabém 3 článku. No, řeknu vám, žádná výhra. Letělo to, to jo, ale … tím 4 článkem a resetem se regl trochu rozreglovatěl a ejhle, vypla se brzda. Takže se mi celou dobu protáčela vrtule. A to dost – protože dost silně foukalo. I tak jsem dal 3 starty a 3 přistání. První let bez kamery, ale s 1/4 kg balastu, aby to proti větru vůbec letělo. Další 2 lety bez balastu, ale s kamerou.

 

 

Cíl byl splněn. Byl to pěkný výlet. Letadlo je celé. Video je natočené, fotky vyfocené. Všichni spokojeni. A že to nebylo o kdoví jak výživném létání? To přece nevadí. Létal jsem, jak to šlo a jak to podmínky umožnily, a díky tomu to bylo zajímavé. Žádná nuda to teda nebyla.

 

 

fotky: Rajče

video: youtube

 

  • P1780177 (2)
  • P1780189 (2)
  • P1780234 (2)
This entry was posted in Poletování jinde. Bookmark the permalink.