Jdu na SEVER a už jdu na JIH!

pátek – SEVER | neděle – SEVER | pondělí – JIH

 

PÁTEK: V pátek v poledne jsme si dali sraz s Honzou nad Kvasicema. Počasníci slibovali SEVER, přesněji kolem 30°. Co slíbili, to splnili.

Vzduch byl jaký byl a tak nás to drželo furt ve střehu. Nicméně 2 x 15´to FOSU uneslo a to bylo fajn. Že jsem s tím počítal, tak jsem na svah dosmýkal i Thermika a to bylo DOBŘE.

Honza si přivezl samokřídlo a měl to jako dvojboj – kombinace létání a chození. Některé lety trvaly kolem minuty, některé byly i tříminutové, nejdelší snad kolem čtvrthodiny. V součtu tu hodinku odlétal.

Thermik v praxi dokázal, že pojmenování Thermik není plácnutí do vody. Hodily se mi brýle do dálky/výšky. Bylo to zábavné. Mimo jiné třeba kroužení se 7 káňaty. Po 1,5 hodině svahově termického létání jsem to navedl na přistání.

Sbalili jsme to s tím, že velikonoční svátky slibují i další dny vhodné ku létání.


 

NEDĚLE: V sobotu tady několikrát vydatně popršelo, tak jsme se večer rozcházeli z dílny s tím, že na kopec nepůjdeme, že se nám do té vody nechce.

Nedělní ráno se ale udělalo tak pěkné, že tomu volání kopce ,,nešlo“ odolat. Jasně, v předpovědi byly jen 4 m/s ze SSV, ale to je právě to, co Thermikovi vyhovuje. Honza se dopoledne zavřel v dílně, tak jsme jeli na Kvasice sami s Ditou.

Jeden START – jeden LET – jedno PŘISTÁNÍ = 66 minut vydatných zážitků. Svah většinou fungoval, ale vrtule se párkrát hodila (stačilo vrknout na 3-5 vteřin), ALE ta termika byla dnes parádní. I když jsem startoval v 10.30 hod a slunko se často schovávalo za mraky, tak přece jen se něco občas ohřálo a utrhlo a byla to paráda. Jeden příklad za všechny: Výška -20 m. Letadlo bylo hluboko pode mnou a daleko přede mnou nad polem, už už jsem zvažoval zapnutí motoru, když to ťuklo do křídla a byl to výtah přímo excelentní. Na tři okruhy jsem se dostal z -20 m na + 165 m. A to mě bavilo. Letadlo má sice rozpětí 4 m, ale taky 4 kg letovky.

Dnes byl ten severák hodně studený. Zimní výbava se hodila.

Je neděle odpoledne a na velikonoční pondělí stále slibují JIH. Tak doufám, že to klapne a zítra tady budu moct dopsat pokračování.

video: klik sem | fotky: Thermik-Kvasice

 


 

PONDĚLÍ: VELIKONOČNÍ

Od rána sleduju vývoj počasí a naplňuje mě to optimismem, začíná se to z východu stáčet k jihu. V 8.10 hod. Holešov ukatuje 158°, 6,8 m/s, teplota 2,6 °C.

JIH foukal – a bylo to parádní. Parádní na létání, ale to, že nikdo nepřijel – ani místní – to je škoda.

8-10 m/s, kolmo na hranu nebo lehounce od západu, nehrbaté a i termika byla.

A BYLO TEPLO

foto: dopoledne  | video: dopoledne


aktualizace: 14.00 hod. volal Zděna H., že jak to vypadá na Olšině a jestli je to dnes létatelné. Odpověď: ANO je!

Co to znamená? Je 14.45 hod a znova s Ditou odjíždíme na kopec :-), tentokrát tam máme sraz se Zdeňou.

Na kopci byl Jirka (má to ze Zdounek kousek) a Zdeňa že přišel asi před 15 minutami. A koho že jsme úplně minuli? Radka. To nás mrzí.

Všichni si zalétali do sytosti. Vítr byl stále famózní a s postupujícím odpolednem i zesiloval. Naměřená maximálka 14,5 m/s.

 foto: odpoledne | video: odpoledne

  • P2440230 (2)_res
  • P2440119 (2)_res
  • P2440550 (2)_res
This entry was posted in Svah. Bookmark the permalink.

1 Response to Jdu na SEVER a už jdu na JIH!

  1. Radek says:

    To bylo o fous. Já se bál že dostanu od Dity odpolední mrsk tak jsem radši odejel. Ke všemu to mám v hraničním pásmu, takže obavy z možných následků jsou na místě. Ale luft byl super OK !!!
    Prov. důch.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *