Chování na letišti

Je určitě skvělé, že nějaké letiště máme, ale bude dobré se alespoň z části rozumně chovat, ať si zbytečně nevadíme.

Obecné věci:

  • Hlavně neškodit. Létáme s potenciálně nebezpečnými stroji, takže zásadně nenalétávat na lidi, vozidla a podobně. Létat tak, aby když už se něco stane (jakože dřív či pozděj vždycky) , aby to spadlo někam, kde to tak nevadí. Sebelepší stroj může selhat. (úmyslně nepíšu nic o gramlavém pilotovi, nebo mi to někdo rychle připomene 🙂 )
  • Co si přivezu, to taky odvezu. Netýká se jen sáčků, ve kterých si přivezete řízek, ale i různě nepotřebné části výbavy, jako jsou pixle od benzinu, vyhořelé akumulátory nebo půlky křídel. Vztahuje se i na přilehlé okolí…. havarovaný model si odneste celý (ve smyslu všech částí). Vyjimkou budiž snad modely zavěšené na strom…. ale i tak… Speciální případ jsou kolíky, kterýma je vymezena přistávací plocha… můžete si je před létáním vytahat, ale pak je zase vraťte. Pokud nějaký „náhodou“ trefíte, opravte ho. Pavel nám je pořád dělat nebude. 🙂 Kolky byly zrušeny pro nezájem a následnou úrazovost. 🙂
  • Snažte se domluvit. Pokud je někdo ve vzduchu, zeptejte se ho, jestli mu nebudete vadit, když pujdete taky. Pokud se nebude tvářit příliš nadšeně, počkejte až přistane. V případě, že je Vás ve vzduchu víc, hlaste své úmysly. Jednoduché „Můžu na zem?“ je dostatečně výstižné a kdo může Vám v dopadlišti rád uhne, případně se ozve, jestli vydržíte než uklidí svůj stroj…
  • Analogy – s rozumem. Kamarádi s analogovými rádii (27, 35, 40MHz) by si měli při příchodu na letiště zjistit, kdo s čím létá, ať se vzájemně neshazují. V případě 2.4GHz už se rušení (zatím?) neobjevuje, ale základní ohledy je dobré brát.
  • Hluk – po jistých narážkách, byť jen jednotlivců, bude lepší výrazně nehlučet, zejména poblíž okolních dědin. Bude dobré, pokud to půjde, nedráždit v nedělu spalovákama. (Většině lidí to prý nevadí, ale jak jednomu hrkne v kuli… nestojí to za to)
    Fryšták má od r.2016 vyhlášku o nedělání hluku na stránkách vyvěšenou. Pro sichr sem to uložil kdyžtak sem. Píše se tam o nedělích i státních svátcích. 🙁 Lukoveček má něco velmi podobného již nějaký čas.

Když nevím, tak se zeptám. Nikdo Vás nekousne. Teda … alespoň mne ještě nikdo nekous… 🙂

Hlavně … zdravý rozum. Bez toho to nejde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *