Počasí

Protože (zatím) nejsme mezinárodní letiště s nepřetržitým provozem, nemáme vlastní přehledový radar, bližnou a bohužel ani meteostanici. Finanční možnosti nám zatím umožnily instalaci a údržbu (bo občas ho negdo trefí) anemometru, zatím však jen analogového a bez dálkového přenosu informace…. nicméně funguje.

Přiživujeme se tedy jak to jde. Základní postup je před odjezdem na letiště nahlédnout z okna a když plavou na cestě kačeny, sundáváme z podvozků botičky a nasazujeme gumáky.

Pro předpovědi se dá jít „třeba“ na CHMI. Pokud nepředělají web, předpovědi pro Zl. kraj jsou tady. Tady mají kameru, která čučí v Holešově. Píše i aktuální sílu a směr větru, takže celkem jedlé. Jen od severu máme hory, takže nám většinou fouká trošku méně než ukáže kamera. Meteogramy tamtéž jsou celkem funkční. (v seznamu je i Fryšták)

Letiště je od Holešova co by baterkou dohodil, takže když větr v Holešově trhá topoly, na našem letišti to bude podobné. (jen Holešovské klestí většinou nedoletí až k nám, takše si musíme vystačit s místní vegetací… )

Další, potenciálně užitečný zdroj informací je „třeba“ medard. Jedná se o matematickou předpovědní mapu. Výhodou je krásné, názorné a laicky stravitelné zobrazení. Nevýhodou drobné nepřesnosti a informace o dešti je nutno brát s rezervou. Platí pro něj totéž co pro ostatní předpovědi. Čím víc dopředu je předpověď, tím je větší šance, že si počasí usmyslí něco jiného.

S oblibou poslední dobou používám Windguru, protože zvládá výhled na delší dobu, ale taky je ten výhled spíš orientační… takže u divočejších období se předpovědi dost mění… no bylo by to krsné vědět, jak bude za týden. 🙂 MLŽ, Olšina, Chomýž, Donovaly, Ratiboř….

Pro potřeby informací ohledně svahu u Olšiny, používám kromě Windguru meteogramy na CHMI – Kroměříž a Morkovice-Slížany. Něco mezi tím tam bývá. (ehm.. zatím 1x sem výslovně nepolétal 🙂 )

Pokud máte/znáte další, lepší nebo alespoň bližší meteostanici, pište pod článek, zapracuju. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *